Balansera dina chakran med Yoga & Soundhealing 10 september

 


Balansera dina Chakran med Yoga och Soundhealing
Är du nyfiken på att utforska/veta mer om ditt chakrasystem?

Vad är det som händer i kropp och sinne när man är i obalans och hur man kan lära sig balansera de här olika energicentren med bland annat yoga och soundhealing.

 

Välkommen till en heldag där vi fördjupar kontakten med våra chakran
Att ta hand om sina chakran och energier anses av många vara lika viktigt som att ta hand om kroppen, andningen och sinnet. Ofta tänker vi inte på dem, eftersom många av oss inte kan se dem rent fysiskt, men de existerar inom oss och de kan påverka varje del av våra liv.
 
Chakra betyder energihjul
Det finns 7 st chakran och de sitter från bäcken botten upp till hjässan.
Alla chakran är kopplad till ett element – Jord, vatten, eld, luft, rymd. De har även en egen färg, form och ton.
Under dagen gör vi en individuell resa genom de 7 chakrorna med Yinyoga, Soundhealing meditation och olika andra övningar som stärker upp och balanserar.


Sound Healing / Klangmeditation

en stunds återhämtande vila tillsammans med klang och kristallskålar. Dessa skålar håller läkande vibrationer och harmoniserande toner som löser upp spänningar, stress, trauman mm på djupet.

Yinyoga
är en lugn och meditativ yogaform. Här sitter och ligger vi länge och stilla i olika positioner, för att komma åt den djupliggande bindväven. Yinyogan är därför ett utmärkt komplement till annan fysisk aktivitet och till ashtangayoga.

På yinyogaklasserna stannar vi 2–5 minuter i varje position, och använder oss av bolster och filtar för att kunna ligga så bekvämt som möjligt. Övningarna görs med avslappnade muskler, och med fokus på andningen. Yinyoga lugnar och är avslappnande för både kropp och psyke.

 
Ingen tidigare erfarenhet av varken Yogan eller Soundhealingen krävs. Alla som vill och känner behov kan vara med.
 

Mjuka kläder är att rekommenderas och även något på fötterna.
Medtag egen yogamatta och filt.

 

Plats: Yantra Studio – Yoga i Ljusdal
Tid: 10:00 -ca 16:00 med avbrott för lunch
Kursavgift 1450:- Inkl lunch och fika
Anmälnings avgift 725kr (betalas vid anmälan. Resterande vid kursstart)
Swish till 0709-286561
Märk betalningen CHAKRA

Anmälan till info@yantrastudio.se

anmälan är bindande men inte personlig
 

VARMT VÄLKOMMEN!
Annika & Renée